W mieście rządzonym przez Michaela Bloomberga właśnie dobiegł końca historyczny proces Floyd, et al. v. City of New York, et al., którego podstawą był zbiorowy pozew złożony przeciwko miastu oraz nowojorskiej policji. Inicjatorzy akcji działający pod szyldem Communities United For Police Reform postanowili sprzeciwić się policyjnym praktykom Stop & Frisk (zatrzymanie i przeszukanie), zainicjowanym w 1994 roku przez Rudolpha Giulianiego.

Kontrowersyjna strategia promowała agresywne egzekwowanie drobnych wykroczeń i teoretycznie miała zapobiec większym przestępstwom. Obecny burmistrz Nowego Jorku nie zauważył błędów swojego poprzednika i dramatycznie poszerzył zakres działań i uprawnień policjantów, co zaowocowało wieloma bezprawnymi wezwaniami, aresztami, atakami (również na tle seksualnym). Mieszkańcy zaczęli być poniżani w swoich domach, szkołach i na osiedlach. Szczególnie wysoką liczbę niesłusznych zatrzymań zanotowano wśród Afroamerykanów i Latynosów.

W 2011 roku nowojorska policja dokonała ponad 684,000 zatrzymań co stanowi 14% wzrost w stosunku do roku 2010 i 603% wzrost wobec roku 2002! 90% przeszukań nie zakończyło się aresztem. Władza tworzy poczucie bezpieczeństwa i zaufania wobec służb? Nie sądzę.

21 maja w porozumieniu z Centrum Praw Konstytucyjnych i wspomnianą we wstępie CPR akcję postanowił wesprzeć Mos Def (od zeszłego roku znany jako Yasiin Bey), który w dalszym ciągu chce przypominać o problemach związanych z podstawą procesu.

W klipie wyreżyserowanym przez Anthonyego Marshalla, materiał filmowy pochodzący z dokumentu The Hunted And Hated: An Inside Look at the NYPD’s Stop and Frisk Policy zazębia się ze zdjęciami ze studia nagraniowego. Wideo jest przerywane statystykami, które podkreślają dyskryminację rasową policji (dla przykładu 85% z  533,042 zatrzymanych w 2012 roku stanowili Czarni i Latynosi).

Jedną z koordnatorek akcji jest Annette Dickerson, która uważa, że jest to wspaniały przykład artysty używającego swoich wpływów i osobistych doświadczeń aby walczyć z niesprawiedliwością i dokonać zmiany. Działaczka w wywiadzie z TheGrio dodała także, że od samego początku wyjątkowa moc hip-hopu zachęca do zmian społecznych, a tacy artyści jak Yasiin Bey mogą głęboko poruszać te kwestie.

PS. Mos Def już wcześniej wiele razy odnosił się do kwestii politycznych. Szczególnie polecam Wam obejrzeć jego wizytę u Billyego Mathersa z 2007 roku. Rozmowa dotyczyła min huraganu Katrina, ataków terrorystycznych z 11 września czy wojny w Iraku.